Hostiteľskými organizáciami môžu byť vedecké organizácie SAV, fakulty Univerzity Komenského v Bratislave alebo Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave. Ich zoznam spolu s odkazmi na ich internetové stránky je uvedený v sekcii Kontakty.
Áno. Prvým krokom pre podanie prihlášky je registrovanie sa, čiže vytvorenie si vlastného konta. Pri registrovaní sa uchádzač zadáva svoju mailovú adresu, určí si heslo. Po potvrdení registrácie stlačením tlačidla „Registrovať“, príde uchádzačovi na ním zadanú mailovú adresu overovací mail. Až po overení mailovej adresy je vytvorené konto aktívne. Následne je možné prihlásiť sa do systému.
Nie. Jediným možným spôsobom, ako podať prihlášku do Programu SASPRO 2, je jej odoslanie cez systém na podávanie prihlášok.
V prípade, že sa v prvom kole hodnotenia našli v prihláške nedostatky, ktoré môžu byť odstránené, bude daný uchádzač vyzvaný na ich odstránenie v určenej lehote. V prípade, že uchádzač vytknuté nedostatky v určenej lehote neodstráni, príp. ich neodstráni v súlade s odporúčaniami uvedenými vo výzve na odstránenie nedostatkov, bude prihláška vyradená v prvom kole hodnotenia. V rámci druhého kola hodnotenia už nie je možné robiť zmeny v prihláške.
Nie. Nie je povolené byť súbežne držiteľom viacerých grantov financovaných alebo spolufinancovaných z Marie Curie Actions.
Nie. SAV poskytuje špecifickú podporu výskumníkov prostredníctvom viacerých programov. V súčasnosti sú aktívne programy (usporiadané hierarchicky): 1. Kompenzačný príspevok, 2. Fond Štefana Schwarza, 3. SASPRO2/MoRePro a 4. Impulz. Súčasná podpora z viacerých vyššie uvedených programov nie je možná. Ak poberateľ kompenzačného príspevku uspeje v súťaži o podporu z vyššieho programu, poberanie kompenzačného príspevku končí dňom začatia poberania podpory z vyššieho programu. Od poberateľa príspevku z Fondu Štefana Schwarza sa očakáva úspešné riešenie projektu, na ktorý získal podporu. Môže sa uchádzať o podporu z vyššieho programu tak, aby v prípade úspechu začal riešiť vyšší projekt po úspešnom skončení projektu podporeného z Fondu Štefana Schwarza. V prípade získania podpory z projektu SASPRO2, resp. MoRePro sa od riešiteľa očakáva úspešné riešenie tohto projektu. Riešiteľ sa môže uchádzať o podporu z vyššieho programu (IMPULZ) tak, aby v prípade úspechu začal riešiť vyšší projekt po úspešnom skončení projektu SASPRO2, resp. MoRePro.Výskumník sa môže uchádzať o podporu vyššieho programu až v poslednom roku riešenia projektu. Projekty nie je možné kumulovať pre využitie v budúcich rokoch.
Výber vednej oblasti, v rámci ktorej je podaná prihláška, je plne v kompetencii uchádzača. Vedná oblasť musí korešpondovať so zameraním vybranej hostiteľskej organizácie. Niektoré oblasti sú vylúčené z financovania z etických dôvodov.
Ekvivalentnosť titulov sa posudzuje podľa ERC štandardov a v súlade so slovenskou legislatívou.
Áno, slovenskí občania sú spôsobilými uchádzačmi v rámci mobilitnej schémy Incoming, pokiaľ spĺňajú všetky kritériá dané touto schémou.
Prerušenie kariéry sa v odôvodnených prípadoch zohľadňuje. Je potrebné ho však dokladovať, a to príslušným potvrdením alebo čestným vyhlásením. Odôvodnenosť prerušenia kariéry a jeho trvania posudzuje príslušná Hodnotiaca komisia Programu SASPRO 2.
Na osobné interview a prezentáciu projektu (príp. nahradenú formou videokonferencie) budú pozvaní len tí uchádzači, ktorých prihlášky dosiahnu v hodnotení od hodnotiteľov minimálne stanovenú prahovú hodnotu (threshold 70%).
Minimálna hranica bola stanovená na 70%. To znamená, že ak prihláška nedosiahla stanovenú minimálnu hranicu, nebude uchádzač pozvaný na interview.
Hodnotitelia sa vyberajú na základe vednej oblasti, v rámci ktorej uchádzač podáva prihlášku. Je to dôležité z toho dôvodu, aby hodnotiteľ vedel fundovane posúdiť vedeckú kvalitu danej prihlášky. Samozrejme, že dôležitým prvkom pri výbere hodnotiteľov je ich objektivita a nezaujatosť.
Hodnotitelia sú vyberaní z medzinárodnej databázy hodnotiteľov, pričom dôležitým kritériom pre výber hodnotiteľa je totožnosť, resp. podobnosť vedeckej oblasti, v rámci ktorej je prihláška podaná a v rámci ktorej daný hodnotiteľ pôsobí.
Áno. Zloženie jednotlivých hodnotiacich komisií je zverejnené na internetovej stránke Programu SASPRO 2, v sekcii Experti.
Nie. Mená hodnotiteľov nebudú zverejnené.
Členmi Hodnotiacich komisií Programu SASPRO 2 sú renomovaní zahraniční a slovenskí vedci, pri ktorých je záruka objektívneho a fundovaného hodnotenia. Predsedom Hodnotiacej komisie Programu SASPRO 2 je vždy podpredseda SAV pre príslušné oddelenie vied, ktorého zameraniu zodpovedá Hodnotiaca komisia. Minimálne 50% členov sú zahraniční odborníci. Členom Hodnotiacej komisie Programu SASPRO 2 nemôže byť zamestnanec SAV, UK a STU.
Príspevok na mobilitu je určený na to, aby úspešní uchádzači mohli cestovať za rodinou do zahraničia, prípadne aby ich rodina mohla pricestovať s nimi na Slovensko. Príspevok na mobilitu je vyplácaný spolu so mzdou.
Suma je uvádzaná pred zdanením vrátane povinných odvodov.
Nepriame výdavky sú výdavky, ktoré vzniknú hostiteľskej organizácii z dôvodu riešenia projektu. Patria sem napr. výdavky na elektrinu, plyn, vodu, stočné, komunikácie, poštovné.
Prostriedky na nepriame výdavky sú vyplácané hostiteľskej organizácii. Tieto prostriedky nie sú dané k dispozícii úspešnému uchádzačovi .
Príspevok na výskum je možné použiť na nákup drobného spotrebného materiálu, chemikálií, služieb, využiť na konferenčné poplatky, tlač posterov, nákup kníh a podobne.
Nie. Výška platu sa odvíja od pracovných skúseností uchádzačov a tieto sú obmedzené na maximálne 15 rokov od získania PhD. titulu alebo ekvivalentného titulu.
Nie je povinné, ale veľmi odporúčané. Hodnotiaca komisia bude na to prihliadať pri hodnotení.
Nie, názov spoločnosť nemusí byť presne definovaná, avšak vo fáze podávania prihlášky je potrebné definovať aspoň typ spoločnosti/organizácie a výsledky, ktoré chce uchádzač dosiahnuť počas secondmentu. NIE JE potrebné kontaktovať spoločnosť, toto bude predmetom negociácie s úspešnými uchádzačmi ktorých projekty budú financované.